Connect with us

Poradniki

Jakiego radcę prawnego wybrać?

Obecnie radca prawny oferuje niemal dokładnie takie same usługi jak adwokat. Dlatego też chcąc uzyskać poradę prawną bądź przygotować pismo skorzystać można właśnie z pomocy radcy prawnego. Na rynku działa wiele kancelarii. W samym Lublinie jest ich kilka. To sprawia, że wybór naprawdę dobrego prawnika nie jest łatwy. Warto zatem wiedzieć, czym przy takim wyborze się kierować, aby być zadowolonym z usług wybranego radcy.

Kim jest radca prawy?

Radca prawny zgodnie z obowiązującymi przepisami jest wolnym zawodem zaufania publicznego. Świadczą usługi w zakresie udzielania pomocy prawnej. Dodatkowo mogą oni reprezentować swoich klientów przed sądami i urzędami. Osoba wykonująca zawód radcy prawnego musi mieć oczywiście ukończone studia prawnicze. Konieczne jest również odbycie aplikacji radcowskiej oraz zdanie egzaminu radcowskiego. Radca prawny musi być także wpisany na listę radców prawnych prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych. Poza tym osoba taka musi cechować się nieskazitelnym charakterem oraz posiadać zdolność do czynności prawnych oraz pełnię praw publicznych.

Zakres usług świadczonych przez radców prawnych?

Jeszcze kilka lat temu zawód radcy prawnego i adwokata stanowiły dwa różne zawody. Dziś radca prawny świadczyć może niemal takie same usługi jak adwokat. Kancelaria radcy prawnego świadczy zadania przede wszystkim w takim zakresie, jak udzielanie porad prawnych, sporządzanie opinii prawnych, opracowywanie aktów prawnych, reprezentowanie klientów przed sądami i urzędami oraz w zakresie kompleksowej obsługi prawnej. Radcy prawni świadczą swoje usługi zarówno dla osób prywatnych, jak i dla firm. Pamiętać jednak trzeba, że radca prawny nie może reprezentować firmy w sprawach karnych i karnoskarbowych, jeśli jest w tej firmie zatrudniony.

Czym kierować się wybierając radcę prawnego?

Jak wspomniano, radców prawnych w Lublinie działa wielu. Wybór tego właściwego często nie jest zatem łatwy. Kierować można się oczywiście opiniami na temat danej kancelarii. Wiele takich ocen i referencji znaleźć można w sieci. Oczywiście nie można posługiwać się wyłącznie opiniami znalezionymi w Internecie. Mogą być one jednak pomocne przy wyborze kilku kancelarii, z których następnie dokona się ostatecznej decyzji. Kluczowe jest jednak sprawdzenie, w jakiej konkretnej tematyce radca prawny się specjalizuje.

Część kancelarii radców prawnych w Lublinie świadczy swoje usługi głównie osobom prywatnym, a inni głównie przedsiębiorcom. Dlatego przed wyborem konkretnego radcy sprawdzić trzeba jego specjalizację. Innymi słowy, wybór paść powinien na taką kancelarię, która ma doświadczenie w zakresie, z którego interesuje nas pomoc prawna. Dodatkowo pamiętać trzeba, że wielu radców prawnych specjalizuje się w konkretnych obszarach prawnych. Jeden orientować się może np. w zakresie prawa pracy, inny w zakresie prawa rodzinnego. To bardzo ważne przy wyborze radcy prawnego. Oczywiście nie bez znaczenia jest również koszt usługi. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje radca prawny. Uzależnione jest to przede wszystkim od stopnia skomplikowania danej sprawy. Ważne jest jednak, aby cena nie była podstawowym kryterium wyboru. Ważniejsze jest doświadczenie i kwalifikacje radcy prawnego.

Wybór kancelarii prawnej nigdy nie jest łatwy. Będzie on na pewno łatwiejszy, jeśli w pierwszej kolejności dokładnie przemyśli się, jakiej pomocy oczekuje się od radcy prawnego. Następnie wybór paść powinien na takiego prawnika, który będzie w stanie pomóc rozwiązać konkretny problem. Dlatego, jak już wspomniano, tak ważne jest, aby sprawdzić, w jakim obszarze specjalizuje się dana kancelaria radcy prawnego. Sprawdź w jakim obszarze specjalizuje się kancelaria prawna w Lublinie. Oprócz kwalifikacji radcy prawnego ważne jest również jego podejście do klienta. Innymi słowy, ważna jest komunikacja na linii radna prawny – klient. Prawnik powinien dokładnie i jasno wytłumaczyć klientowi wszystkie aspekty związane z jego sprawą. Dlatego przy wyborze radcy prawnego bardzo ważne będzie również to, jakie zrobi on wrażanie podczas pierwszego spotkania.

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

Copyright © 2021 startingpoint-film.pl