Connect with us

Dom

Jak najlepiej docieplić budynek? Materiały i metody

Docieplanie budynków jest konieczne, aby zachować odpowiednią temperaturę wewnątrz mieszkań zarówno podczas okresu letniego, jak i zimą. Właściwości termiczne są jednak zależne od zastosowanego materiału, jak i sposobu, w którym go zaaplikowano. Właśnie dlatego warto poznać różne rodzaje ocieplenia i wybrać ten, który w danym przypadku będzie najodpowiedniejszy.

Dlaczego warto ocieplać budynek mieszkalny?

Z racji na to, że budynek zatrzymuje w sobie daną temperaturę na dłuższy czas, zmniejszają się koszty ogrzewania. Dobrze przeprowadzona izolacja ścian pozwala zaoszczędzić nawet do 30% pieniędzy, które przeznaczone zostałyby na to przeznaczone. Nic więc dziwnego, że na rynku znaleźć można wiele różnych materiałów, których producenci prześcigają się w sprawności izolacyjnej, mając nadzieję pozyskać największą ilość klientów, zapewniając najlepsze ocieplenie. Najczęściej można spotkać się z różnymi rodzajami styropianu i wełny mineralnej, jednak istnieje też wiele innych materiałów. Jak najlepiej docieplić budynek?

Styropian – czym się charakteryzuje?

Jest to materiał niezwykle łatwo dostępny, gdyż można go dostać tak naprawdę w każdym sklepie budowlanym. Jest jednocześnie dość tani, przez co wielu klientów decyduje się na jego zakup. Charakteryzują go całkiem dobre właściwości termiczne, które określa się najczęściej poprzez współczynnik przenikalności ciepła. Warto wiedzieć, że prawo zabrania używania materiału, u którego ta wartość jest większa niż 0,3 W/(m2·K). Styropian dzieli się zwykle na dwa rodzaje – biały i grafitowy. Pierwszy z nich wykazuje właściwości termoizolacyjne na poziomie od 0,044 do 0,040 W/(m2·K). Dodatek grafitu zwiększa te możliwości, oferując je na poziomie od 0,034 do 0,030 W/(m2·K).

Jeśli chodzi o sposób aplikacji styropianu, najczęściej jest on produkowany w postaci płyt, jak i laminowanych mat. Zdarza się również, że można spotkać się z granulatem styropianowym, który umożliwia wykonanie izolacji nadmuchowej.

Wełna mineralna – jaką wybrać?

Kolejną z metod docieplania budynków jest implementacja wełny mineralnej. Jest to materiał, który charakteryzuje się lepszymi właściwościami termoizolacyjnymi niż styropian. Jest też bardziej odporna na działanie skrajnych temperatur, wody, jak i wilgoci. Jednocześnie zwiększa akustykę pomieszczeń. Wadą tego rozwiązania jest dość trudna aplikacja, którą powinien wykonać specjalista.

Najczęściej można spotkać się z dwoma najpopularniejszymi rodzajami wełny mineralnej – szklanej i skalnej. Pierwsza z nich powstaje z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej, a druga z kruszywa kamiennego. Charakteryzują się z lekka innymi właściwościami, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej.

Czym cechuje się styrodur?

Inaczej zwany polistyrenem ekstrudowanym (XPS), styrodur powstaje w procesie wyciskania i swobodnego rozprężania pianki. Jest to materiał gładki, niezawierający widocznych grudek. Ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, które wpadają w przedział ok. 0,027-0,036 W/(m2·K).

Tak samo jak wełna, jest on wysoce odporny na wilgoć, wodę, jak i ucisk. Warto jednak wiedzieć, że nie podtrzymuje on ognia, ani nie płonie. Czyni go to jedną z lepszych metod docieplania budynku w Rzeszowie, jak i innych miastach. Materiał ten poleca się głównie tam, gdzie potrzeba głębszej izolacji, jak na przykład podczas ocieplania fundamentów budynku. Najczęściej można go spotkać w postaci płyt, których grubość sięga do 8 cm.

Czy istnieje dofinansowanie na ocieplenie budynków?

Zdecydowanie tak. Od wielu lat Unia Europejska stara się o zredukowanie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, a jednym z dobrych na to sposobów jest zredukowanie potrzeby ogrzewania mieszkań dzięki dobrej termoizolacji. Takie dofinansowanie może pokryć aż do 60% kosztów związanych z ocieplaniem. Warto jednak wiedzieć, że dofinansowanie docieplenia budynków nie jest dla każdego. Przeznaczone są one dla inwestorów prowadzących prace modernizacyjne w domach jednorodzinnych. Prace te muszą być przeprowadzane w miejscach już zamieszkałych. Sprawdź docieplenia w Rzeszowie i wybierz najlepszą metodę dla swojego domu.

Podobne wpisy

Copyright © 2021 startingpoint-film.pl