Connect with us

Dom

Odśnieżanie dachu – jak to zrobić?

Jeśli masz do czynienia z dachem skośnym, to prawdopodobnie problem śniegu rozwiązuje się sam. Z takiego dachu śnieg po prostu sam się zsuwa. Coraz częściej powstają jednak budynki z zadaszeniem płaskim, które wymaga odśnieżania. Jak o zrobić?

Dlaczego trzeba odśnieżać dach?

Śnieg na pierwszy rzut oka wydaje się puszysty i lekki. Jest to bardzo złudne. W rzeczywistości jest to przecież bowiem zamarznięta woda, a więc coś, co ma swoją niemałą wagę. Oznacza to, że zalegający na dachach śnieg może niebezpiecznie obciążyć konstrukcję budynku i doprowadzić nawet do jego zawalenia. Dlatego odśnieżanie dachów jest tak ważne. Cena takiego przedsięwzięcia jest na pewno zdecydowanie niższa, niż odbudowywanie zniszczonej kondygnacji.

Ponadto zalegający na dachach śnieg grozi zawilgoceniem, a nawet zalaniem pomieszczeń znajdujących się bezpośrednio pod nim. Dzieje się tak wówczas, gdy uznasz, że śniegu nie ma sensu usuwać, ponieważ wkrótce stopnieje. Jeśli jednak pogoda nie jest na tyle ciepła i słoneczna by woda z roztopionego śniegu wyparowała, to na dachu powstanie po prostu bajoro. Materiał, z którego dach został dach wykonany, będzie tą wodą nasiąkał, a z czasem prawdopodobnie zacznie ją przepuszczać.

Jak często należy odśnieżać dach?

Odśnieżanie dachu jeśli chodzi o częstotliwość, przypomina odśnieżanie chodnika. Najlepiej jest to robić po prostu regularnie. Jest to powodowane tym, że śnieg jest najlżejszy zaraz po tym, jak spadnie. Z czasem roztapia się i ponownie zamarza, zyskując na ciężarze. Można założyć, że z każdą mijającą godziną śnieg na dachu robi się po prostu cięższy i coraz bardziej niebezpieczny.

Jak dostać się na dach?

Wiesz już, że odśnieżanie dachu to nie fanaberia, ale konieczność. Aktualne jednak pozostaje pytanie, jak dostać się na dach. Jeśli masz do czynienia z niskim budynkiem, to wystarczy odpowiednio wysoka drabina. W innym wypadku dostaniesz się na dach od wnętrza budynku. Zazwyczaj ostatnia kondygnacja będzie wyposażona w prowadzący nań właz. Pamiętaj o bezpieczeństwie. Upadek nawet z niewielkiej wysokości może skończyć się tragicznie. Dlatego pracując na dachu, zawsze posiłkuj się odpowiednim zabezpieczeniem, na przykład uprzężą dekarską zaczepioną o stały, solidny element budynku.

Czego używać do odśnieżania dachu?

Najprostszym narzędziem do odśnieżania dachu jest szufla do śniegu. Musisz jednak pamiętać, żeby na tę okoliczność absolutnie zrezygnować z narzędzi metalowych. Takie mogłyby naruszyć jakże ważną, zewnętrzną powłokę dachu. Dużo lepiej sprawdzą się narzędzia plastikowe lub wykonane z miękkiego, impregnowanego drewna. Dla bezpieczeństwa warto zaopatrzyć się w szuflę, której brzegi zabezpieczone zostały gumą. Nawet jeśli w ferworze pracy uderzysz w dach, guma zamortyzuje uderzenie, dzięki czemu unikniesz szkód.

Jak odśnieżać dach?

Jednak narzędzia to nie wszystko. Ważny jest także sposób, w jaki odśnieżanie zostanie przeprowadzone. Jeśli zabierzesz się do tego bez podstawowej wiedzy, możesz narobić sobie kłopotów. Przede wszystkim dach należy odśnieżać małymi porcjami. Dzięki temu śnieg zebrany na łopacie nie przeciąży Cię i unikniesz wypadków. Pamiętaj także, by raz zebrany śnieg natychmiast zrzucać z dachu. Nie usypuj na dachu hałd, które mogłyby niebezpiecznie obciążyć konstrukcję. Również na tym etapie nie możesz zapominać o bezpieczeństwie. Tym razem jednak chodzi przede wszystkim o ludzi mogących znajdować się w dole, w okolicach budynku. Wyznacz wcześniej miejsce, w które zrzucany będzie śnieg i odpowiednio je zabezpiecz.

Jakie są ceny odśnieżania dachu?

Jeśli nie radzisz sobie z samodzielnym usuwaniem zwałów śniegu, zawsze możesz poprosić o pomoc firmę, której specjalizacja to właśnie odśnieżanie. Śląsk dla przykładu może pochwalić się kilkuset funkcjonującymi tego typu zakładami. Zainteresuje Cię zapewne, w jakiej cenie oferują one odśnieżanie dachów na Śląsku. Ceny kształtują się na poziomie od 2 do 5 złotych za metr kwadratowy dachu. W innych częściach kraju ceny powinny być na podobnym poziomie.

Podobne wpisy

Copyright © 2021 startingpoint-film.pl