Connect with us

Poradniki

Dom opieki czy prywatna opiekunka? Co będzie lepsze dla seniora?

Ludzie starsi bardzo często wymagają opieki. Problemy ze zdrowiem z poruszaniem się, zaniki pamięci – to wszystko sprawia, że należy zapewnić im odpowiednią opiekę. Niejednokrotnie bywa tak, że członkowie rodziny sprawują opiekę nad taką osobą naprzemiennie. Niestety nie można pozwolić sobie na rzucenie swoich obowiązków i poświęcenie się opiece nad bliską osobą. Najczęściej na taką decyzję wpływają kwestie finansowe i liczne wyrzeczenia, polegające na wydzieleniu odpowiedniej ilości czasu w ciągu dnia. Opieka nad seniorem jest niezwykle pracochłonna, niekiedy potrzebna jest opieka całodobowa – rezygnacja z pracy często bywa wręcz niemożliwa, gdyż wiązałoby się to ze znacznym obniżeniem poziomu życia. Lekarstwa, żywność i inne potrzebne rzeczy w opiece nas starszą osobą są bardzo drogie. Inną kwestią jest zdrowie psychiczne opiekujących się osób. Może zdarzyć się tak, że starszy człowiek jest nieprzyjemny, agresywny, niewdzięczny i roszczeniowy, a także może nie rozpoznawać swoich bliskich. Ponadto dbanie o osoby starsze nierzadko bywa nieprzyjemne. Wszystkie te czynniki wpływają na to, że samodzielna opieka nad starszą osobą nie zawsze jest najlepszą opcją. Wtedy trzeba zapewnić specjalistyczną opiekę. Co jest lepszym wyborem – opieka nad chorym w domu przez opiekunkę czy dom opieki? 

Opiekunka dla seniora

Jedną z opcji jest wybór opiekunki. W tym przypadku niewątpliwą zaletą jest fakt, że senior nie musi przeprowadzać się do innego miejsca, bowiem opieka nad seniorem prowadzona jest w domu. Nie ulega wątpliwości, że najlepsze dla seniora jest miejsce dobrze mu znane. Drugą kwestią jest fakt, że zatrudnienie opiekunki wiąże się z niższymi kosztami, niż pobyt w domu spokojnej starości. Opiekunka może przychodzić w wyznaczonych dniach i godzinach lub wprowadzić się do seniora, w przypadku, gdy wymaga on opieki całodobowej. Zatrudniając pielęgniarkę warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim bardzo ważne jest doświadczenie takiej osoby – im większe tym lepiej, gdyż opieka seniora bywa niezwykle trudna. Osoba niedoświadczona może nie zdawać sobie sprawy, z czym będzie musiała się mierzyć. Warto, aby przyszła opiekunka miała odpowiednie przeszkolenie. Osobą kwestią jest fakt, że dobrze byłoby poobserwować na początku opiekunkę – warto przyjść z niezapowiedzianą wizytą do bliskiej osoby. Pozwoli to ocenić jej zaangażowanie i pracę. Opieka nad chorym w domu ma wiele zalet, ale należy podejść do tej kwestii z rozwagą.

Opieka dla osób starszych w domu seniora

Domy opieki są alternatywą dla zatrudnienia opiekunki. Nie każdy jest w stanie zaufać opiekunce i woli przenieść bliską osobę do domu seniora, w którym pracują specjaliści. Jednak kolejki do takich placówek są bardzo długie. Rodziny często decydują się na wybór prywatnego domu opieki. Prezentowana jakość w prywatnych placówkach jest lepsza, ponieważ są przystosowane do potrzeb chorujących seniorów. Zaletą tego rodzaju przedsięwzięć jest fakt, że senior ma szybszy dostęp do opieki medycznej. Na miejscu bliska osoba ma zapewnioną pomoc pielęgniarki, lekarza czy rehabilitanta. Państwowe domy opieki za pobyt seniora liczą do 3,5 tysięcy na miesiąc. Jeśli chodzi o prywatne domy opieki cennik bywa wyższy, za miesiąc trzeba zapłacić do 8 tysięcy. Warto zaznaczyć, że wybór takiego miejsca nie musi wiązać się ze stałym pobytem w placówce. Można zdecydować się na rezydowanie takim domu np. na czas wyjazdu czy remontu. Niezależnie od tego, który rodzaj opieki zostanie wybrany, niezwykle istotne jest porozumienie się w tej kwestii z osobą starszą. Często bywa tak, że nie chcą zmieniać swojego miejsca zamieszkania i nie będą potrafiły odnaleźć się żyjąc wśród innych staruszków. Czasami bywa zupełnie odwrotnie – ktoś może nie chcieć, aby obce osoby pojawiały się w jego mieszkaniu i woli spędzić swoją starość w towarzystwie innych seniorów. Opieka dla seniora to bardzo ważna kwestia w życiu rodziny jak i dla starszej osoby. Warto więc dobrze przemyśleć swoją decyzję.

Podobne wpisy

Copyright © 2021 startingpoint-film.pl