Connect with us

Usługi

Jak zaaranżować gabinet lekarski?

Jeśli decydujesz się na otwarcie własnego gabinetu lekarskiego, powinieneś poświęcić nieco czasu na przemyślenie jego wystroju. Bowiem wygląd wnętrza ma wpływ na to, czy pacjent będzie czuł się komfortowo, przychodząc do Ciebie po poradę medyczną. Dla niektórych wizyta u lekarza wywołuje wiele stresu. Dlatego tak ważne jest, aby przygotować gabinet nie tylko tak, aby był funkcjonalny i spełniał wymogi, ale też dlatego, aby był przyjemny dla klientów. 

Wymogi gabinetów lekarskich

Urządzając gabinet musisz pamiętać, by zapewnić w nim niezbędne uregulowane przez prawo standardy BHP. Na rynku istnieje wiele firm zajmujących się projektowaniem gabinetów lekarskich we Wrocławiu, jednak z tego artykułu dowiesz się, na co musisz zwrócić szczególną uwagę, żeby stworzyć idealne miejsce do pracy z pacjentami. Przede wszystkim istotne jest, abyś miał specjalnie do tego celu wydzielone pomieszczenia, po których nie będą przemieszczać się ludzie niezwiązani z Twoją profesją. Istotne jest to w szczególności, jeśli decydujesz się na połączenie życia prywatnego z zawodowym i pracę w Twoim domu. W tym celu wydziel odpowiednią przestrzeń tak, aby zarówno do miejsca przyjmowania pacjentów, jak i do poczekalni, czy toalety nie mieli wstępu domownicy. W świetle prawa nie powinni oni przechodzić przez pomieszczenia wyznaczone dla pacjentów. W tym celu zaprojektuj osobne wejście, z którego będą korzystać tylko klienci. Ważne jest przy rozplanowaniu gabinetu, aby składały się na niego takie pomieszczenia jak: miejsce Twojej pracy, poczekalnia, oddzielna toaleta dla pacjentów i dla personelu, recepcja, a także pomieszczenie socjalne. 
W świetle przepisów prawa określona jest także minimalna wielkość pomieszczenia przeznaczonego na gabinet lekarski. Ich wysokość powinna wynosić co najmniej 3.1 metra. Powierzchnia natomiast jest zależna od tego, czy działasz prywatnie czy publicznie. W pierwszym przypadku Twoje miejsce pracy powinno wynosić co najmniej 12 m2, jeśli natomiast jesteś lekarzem rodzinnym, to zalecane jest abyś pracował na powierzchni nie mniejszej niż 15m2

Jakie meble do gabinetu?

Wybierając meble do swojego gabinetu lekarskiego zwróć szczególną uwagę na tworzywo, z jakiego są one wykonane. Szukaj wytrzymałych materiałów i ułatwiających łatwą dezynfekcję. Na konsultacje medyczne przychodzą pacjenci z różnymi chorobami, dlatego ważne jest możliwość szybkiego odkażenia swojego miejsca pracy przed kolejną wizytą. Przez projektantów mebli do placówek medycznych najczęściej są wykorzystana laminaty oraz stal nierdzewna. Te materiały, w przeciwieństwie na przykład do czystego drewna, są bardzo łatwe w czyszczeniu. Należy jednak zaznaczyć, że umeblowanie do Twojego gabinetu musi być albo wiszące, albo stojące na nóżkach, tak byś mógł posprzątać przestrzenie pod szafkami. 

Wystrój, jako gwarancja powrotu klienta

Wprawdzie najważniejsze w kontekście wyboru lekarza, czy stomatologa są jego własne kompetencje medyczne. Niemniej jednak, gdy Twoje pomieszczenie zostało urządzone w taki sposób, że przytłacza klientów, może to w dużym stopniu wpłynąć na opinię o Twojej praktyce lekarskiej. Zwróć więc szczególną uwagę na wizualny wygląd miejsca pracy. Zamiast projektować gabinet w biało-szarych barwach, dodatkowo nadaj mu koloru. Zdecyduj się na ciepłe i pastelowe barwy, które w naturalny sposób są pozytywnie odbierane przez ludzi. Pomaluj ściany w odcieniach różu, błękitu, czy beżu. Możesz wybrać też inne odcienie. Pamiętaj jednak, by były one stonowane i nie za bardzo wyzywające. Nie decyduj się na intensywne kontrasty. Zachowaj równowagę i balans wybierając kolor barwę ścian w Twojej placówce. Zwróć uwagę na to, aby podłoga była dopasowana do ścian i tworzyła razem z nimi pozytywną atmosferę. Połóż jednak na nią płytki lub panele, zamiast dywanu, który będzie trudny w czyszczeniu.
Jeśli już wybrałeś odpowiednią podłogę i ściany, teraz zajmij się meblami. Skup uwagę na ich funkcjonalności, ale pamiętaj także o ich funkcjonalności. Ustaw je tak, abyś miał swobodę poruszania się po całej przestrzeni i najważniejsze rzeczy miał zawsze pod ręką. 
Nie zostawiaj pustych ścian! Powieś na nim jakiś obraz, aby ożywić wnętrze. Dzięki temu pacjenci będą czuli się w gabinecie dobrze i bezpiecznie. Ponadto będą mogli skupić uwagę na konkretnym elemencie przestrzeni i tym samym zredukować stres, np. podczas zabiegów stomatologicznych. Firmy zajmujące się projektowaniem gabinetów stomatologicznych we Wrocławiu mają w swoich katalogach wiele ciekawych pomysłów, pomagających zapełnić przestrzeń wizualną, aby pacjent czuł się komfortowo w trakcie stresujących zabiegów.

Zaprojektuj gabinet tak, by pacjenci czuli się w nim bezpiecznie. Dzięki temu z przyjemnością będą do Ciebie wracać, a Ty będziesz cieszyć się sukcesem swojej praktyki lekarskiej!

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne wpisy

Copyright © 2021 startingpoint-film.pl